Oluşum:
1990 yılında Galatasaray’da Memet ve Buket Güreli’nin bağımsız sanatsal çalışmalarını sürdürmek üzere özel resim atölyesi olarak kuruldu. Bu süreçte genç sanatçı adaylarına yönelik bir eğitim proğramının uygulandığı atölyede, giderek artan ilgi ve aktivite gereği yeni bir yapılanmaya gidilmesi zorunluluğu doğdu.

1996 yılında tüzel kişilik kazanan atölye 1997 yılından itibaren de taşındığı yeni mekanında faaliyetlerini geliştirerek sürdürdü. Güzel Sanatlar Fakültelerine yönelik sanat eğitiminin yanı sıra önemli restorasyon projeleri ve uygulamaları, duvar resmi uygulamaları da gerçekleştirmiştir. Atölyede varolan baskı resim düzeneği nedeniyle zaman zaman bazı sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği de yapmaktadır.

Sanat eğitiminde 25 yıl…

Adasanat genç sanatçı adaylarının sanatla buluşmasında ve gelişim yolculuklarının ilk durağı olarak sorumluluğunun bilincinde, eğitim misyonunu 25 yıldır sürdürmektedir. Bugüne değin sayıları binlerle ifade edilen genç sanatçı adaylarının mesleki sanatsal formasyonunun başlangıcında; düzeyli bir deneyim aktarımına dayanan (atölye eğitimi sistemi içinde) plastik sanatların tümüne ilişkin, ortak ve genel prensipler doğrultusunda sağlam bir temel-sanat, desen ve genel sanat teorisi eğitimini pedagojik bir yaklaşımla uygulamaktadır.

ADASANAT eğitim konusundaki aktivitelerini geliştirerek sürdürürken, diğer taraftan 2009 yılından itibaren mevcut mekanında yeni bir yapılanmaya giderek, bünyesindeki sanatsal üretimlerini sanat izleyicisiyle buluşturmayı amaçlayan bir proje geliştirdi. Bu proje ile yıl içi etkinlik programı kapsamında dönem sergileri ve çeşitli workshop’lar gerçekleştirilmektedir.

Restorasyon çalışmalarından birkaç örnek:

1996-2000 yılları arasında sürdürülen çalışmalarda Kadıköy, Fatih, Üsküdar, Beyoğlu bölgelerinde birçok restorasyon projeleri ve uygulama çalışmaları yapılmıştır.

Üsküdar lll. Ahmet meydan çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Kadıköy Sürmeli Ali Paşa çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Çengelköy Yusuf Ziya çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Beyoğlu Erciyes Menkul kıymetler binası dış cephe

temizliği ve restorasyonu. proje-uygulama

Dekorasyon uygulamaları:

Duvar resmi,mozaik,vitray ve iç mekan dekorasyonu Club Afrodit / Altınoluk

Seramik Duvar Panosu

Özel mekanlara yapılan çeşitli duvar resmi uygulamaları. Ünalan Kültür Merkezi